آینده دولت دهم و چالشهای پیش رو

سه‌شنبه 20 اردیبهشت‌ماه سال 1390 ساعت 11:55

 

آینده دولت دهم و چالشهای پیش رو

دولت دهم که اکنون با چالشهای بسیاری روبرو شده است می رود تا آلترناتیوهای بهتری را برای مقابله با بحرانهای بوجود آمده تعیین کند. 

هر چند همه آنچه که ما به عنوان چالش و بحران بر سر راه دولت دهم می بینیم توسط خود دولت مدیریت شده است اما در بسیاری از زمانها دولتها از بسیاری محاسبات بیرونی و درونی عاجز می مانند و مدار حرکت خود را گم می کنند. 

قبل از برگزاری انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری گفته بودم که علیرغم همه انتقاداتی که به علی اکبر هاشمی رفسنجانی وارد است، به نظر می آید که اگر ایشان در انتخابات پیروز میدان باشند بهتر است و دلیل این گفته را نیز مطرح کرده بودم.

در تحلیلی مبسوط اثبات کردم که اگر هاشمی رئیس جمهور دوره نهم شود، توپ به زمین او و بازی به دست اصولگراها خواهد افتاد و در غیر اینصورت اگر یکی از اصولگراها پیروز میدان شود کار بر عکس خواهد شد و توپ در زمین اصولگرایان و بازی به دست هاشمی خواهد افتاد.

حال می بینیم که این اتفاق افتاده و دولت به دلایل مختلف دچار بحران مشروعیت شده است و ادامه این روند باعث زوال چهره های مطرح دولتهای نهم و دهم خواهد شد.

مطلوبیت تقاضا برای مشاهیر دولتهای نهم و دهم به شدت در حال کاهش است و طبقات مختلف جامعه با ژرف اندیشی در پی گزینش چهره ای جدید برای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری هستند.

میدان انتقاد وسیعتر و ادبیات منتقدان دولت تندتر می شود و این به معنای سراشیبی مسیر محبوبیت دولتمردان است.

این روزها شباهت بسیاری با روزهای پایانی دولت هشتم دارد.

دولتی که با استقبال کم نظیر مردم بر سر کار آمد روز بروز خود را در ورطه سهمگین بحران مشروعیت می دید.

شاید بتوان گفت که درست همان اشتباهاتی که خاتمی مرتکب آنها شد به نوعی دیگر و در بسیاری موارد مشابه همانها را احمدی نژاد نیز مرتکب شده و در حال ارتکاب می باشد.

خاتمی نتوانسته بود در گزینش برنامه های خود اولویت ها را رعایت کند و مواردی همچون توسعه سیاسی، تحزب، تکثر، سهله، سمهه و مخالفت با نظارت استصوابی شورای نگهبان را سرلوحه کارهای خود قرار داده بود.

احمدی نژاد نیز دچار اشتباهات اینچنینی شده و اولویتها را رعایت نکرده است.

کنترل اطرافیان رئیس جمهوری توسط شخص رئیس جمهوری عامل بسیار مهم برای جلوگیری از بحرانهای آسیب رسان است که هم خاتمی و هم احمدی نژاد از آن بی بهره بودند.

عدم هماهنگی با سایر قوا و دستگاه رهبری نیز یکی دیگر از نقاط مشترک دولتهای هفتم و هشتم با نهم و دهم است.

ادامه متن را می توانید از روز یکشنبه به بعد مطالعه فرمایید 

۱  

=

۲

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo